Znaleziono 3 wpisy z archiwum "2019-01"

Opublikowano 23 Stycznia 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 10 – PROF. WIKTOR ZIN CZYLI „PIÓRKIEM I WĘGLEM”

W dzisiejszym artykule przybliżę postać rofesora Wiktora Zina, znanego przede wszystkim z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem“, wielkiego felietonisty, architekta i piewcy kultury polskiej. Ukończył studia na Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w 1952 roku otrzymał tytuł doktora, w 1967 roku profesora nadzwyczajnego a w 1979 roku profesora zwyczajnego. W okresie 1962-67 był dziekanem krakowskiego Wydziału Architektury prowadząc tak unikatowe wykłady jak i kurs rysunku. Od 1962 pełnił

Opublikowano 17 Stycznia 2019
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 9 – ALFONS KARNY I GŁOWA NOAKOWSKIEGO

W stosunku do dzisiejszego wpisu nazwę tej serii artykułów należałoby uzupełnić. Odpowiednim byłoby " Ołówkiem, pędzlem i dłutem" - bo będzie tu mowa o rzeźbie. W tym tygodniu pojawiło się w naszej pracowni Kurs Rysunku Moduł Warszawa popiersie Stanisława Noakowskiego dłuta Alfonsa Karnego. Oczywiście określenie dłuta jest tutaj użyte w przenośni, ponieważ artysta, choć zajmował się rzeźbą, bardzo rzadko używał do tego dłuta.

Opublikowano 08 Stycznia 2019
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 8 – MALARSTWO BATALISTYCZNE I OBRAZEK Z ROTUNDY

Burzliwy wiek dziewiętnasty obfitował w Polsce, w wiele ciekawych zjawisk w malarstwie. Wówczas tworzyli Henryk Siemiradzki i Józef Brandt, a symboliczne berło króla sztuki należało do Jana Matejki. Jednak to pokolenie ich uczniów stworzyło największy (pod względem formatu) polski obraz. Panorama Racławicka  powstała w 1894, by uświetnić Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie. Pracę nad nią podjęli uznani wówczas artyści: Jan Styka i Wojciech Kossak.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved