KLIKAJ w linki i zapisuj materiały na swoim dysku lub od razu drukuj. Jeżeli masz dostęp do drukarki pracuj z materiałów wydrukowanych.
Aby nie udostępniać materiałów osobom niepowołanym a jedynie naszym kursantom stopniowo je kodujemy - kod jest taki jak do wejścia do bramy pracowni na Hożej - zamiast kluczyka wpisz #. Jeżeli zapomniałeś kodu - jest na dużej nalepce na teczkę. Nie masz tej nalepki prześlij sms lub mail z prośbą o podanie kodu - podpisz się.
JAK PRZYGOTOWAĆ STANOWISKO PRACY W DOMU ?
ZAPRASZAMY DO CZYTANIA NASZEGO BLOGA !!! Blog powstawał w okresie ostatnich 8-miu lat , teraz jest świetny moment by z niego korzystać. Sukcesywnie wprowadzaliśmy tam wiele przydatnych informacji rysunkowych, wykładów itd.
Namawiamy do realizacji tematów extra, DODATKOWYCH oraz tematów z innych grup,o ile ciebie zaciekawią i będziesz się czuł na siłach. Dopuki jeszcze można zaopatrz się w dużo ołówków i papieru bo będzie dużo pracy !!!
Do dzieła !!!
Jeżeli chcesz się puczuć jak w pracowni filmy odwtwarzaj na dużym telewizorze ;)
WAŻNE !!! - OPŁATY ZA KWIECIEŃ - KLIKNIJ PO INFORMACJE
TRZECI TYDZIEŃ KWIETNIA - NAJNOWSZE MATERIAŁY DYDAKTYCZNE ONLINE
TYDZIEŃ 3-10 KWIECIEŃ
GRUPA NORMATYWNA (po światyni) ZAJĘCIA 4 - 10 KWIECIEŃ
Wykonaj planszę PIERWSZE PLANY #2. Duża część z Was rysowała już temat związany z pierwszymi planami (ule, łódź i skały) - dla tych osób przygotowane są plansze dotyczące nowych elementow pierwszo-planowych - wiaty studziennej oraz ławy i bramy ogrodowej. Cały temat jest bardzo szeroko omówiony w materiale fimmowym dostępnym na naszym kanale You Tube. Temat najlepiej narysuj w bardzo podobnej kompozycji do tej na planszy. Jeżeli nie rysowałeś planszy PIERWSZE PLANY #1 - wybierz ten temat - oczywiście potem możesz narysować drugi level. Wszystkich zapraszam do narysowania karmnika dla zwierząt - jest oddzielny materiał WIDEO ;)
Dla śmiałków - można spróbować narysować temat z grupy zaawansowanej :)
PIERWSZE PLANY VIDEO 1 VIDEO 2
GRUPY ŚCIŚLE POCZĄTKUJĄCE (z marca) omal nie zapomniałem ;)
Rysujecie głowę z brył 3d. Na początku w dwóch kwadratach po prawej stronie kartki rysujemy widok głowy od frontu i z boku - dokładnie tak jak w tutorialu. Potem zgodnie z tutorialem, opierając się na kwadracie 12/12 cm rysujemy ten sam układ ale w trzech wymiarach - tak jak w tutorialu. Pozostała część arkusza 50/70 przeznaczona jest na szkice z ostatniej strony tutorialu - głowa step by step ze szkiców. Narysuj każdą fazę "step by stepu" - wielkość ok 8 cm. Oprócz tego możesz się zmierzyć (a nawet powinieneś) z PIERWSZYMI PLANAMI LEV#1.
GŁOWA BRYŁOWO
GRUPA ZAAWANSOWANA ZAJĘCIA 4 - 10 KWIECIEŃ
Narysuj z tutorialu spichlerz kazimierski w otoczeniu skarpy, z pierwszym planem, samochodem i postaciami. Grupo zaawansowana - z moich obserwacji wynika, że powinniście zrobić taką "pracę u podstaw" - jest bardzo ważnym abyście przypomnili sobię jak buduje się z klocków (brył przestrzennych) oraz przypomnieli sobie jak zbudować dynamiczna perspektywę z horyzontu człowieka. Temat jest wymagający, zarówno w konstrukcji jak i detalu - take your time !!! Uwaga - temat na zaliczenie.
SPICHLERZ W KAZIMIERZU
GRUPA ASP
W tym tygodniu zajmiemy się namalowaniem własnego pokoju :) Podobnie jak najwięksi twórcy zainteresujemy się nastrojem otaczającej nas przestrzeni i postaramy się ją oddać w pracy. Do tego tematu Kasia Dyjewska nagrała film w którym bardzo dokładnie opowiedziała sens zadania :) Powodzenia !
GRUPA ŚREDNIO-ZAAWANSOWANA ZAJĘCIA - 5 KWIECIEŃ
Pamiętacie kiedy planowaliśmy, że w kwietniu zaczniemy czarny flamaster ? Uważam, że spokojnie poradzicie sobie z tym tematem. Pierwszy i drugi temat - są do narysowania przez 2-3 godz. Pamiętajcie by delikatnie nakładać flamastrowe kreski - starajcie się wczuć podobnie jak w markery. Myślę, że dobrze gdybyście rozpoczeli pracę flamasterm ze ściętą końcówką - tak by był ostro zakończony... albo takim do podpisywania płyt kopaktowych. Zresztą kombinujcie... to nie powinny być dla was trudne tematy ;)
FLAMASTER CZARNY
TYDZIEŃ 28 MARZEC - 3 KWIECIEŃ
GRUPA NORMATYWNA (po lustrach i postaciach) ZAJĘCIA 28 MARZEC - 3 KWIECIEŃ
Wykonaj pracę ilustrującą Świątynię Grecką na wzgórzu - Amfiprostylos. Do tego tematu został nagrany bardzo obszerny wykład "KREDĄ NA TABLICY", który odpowiada temu co rok do roku było tłumaczone na najęciach... a nawet więcej ;) Warto obejrzeć ten wykład z uwagą - z pewnością pomoże on w działaniu z pomocy naukowych.
MATERIAŁY ŚWIĄTYNIA FILM ŚWIĄTYNIA
GRUPY ŚCIŚLE POCZĄTKUJĄCE (po martwej naturze) ZAJĘCIA 28 MARZEC - 3 KWIECIEŃ
Wykonaj rysunek opierający się na materiałach step by step z tutorialu - format 350/50 (w pionie). Pamiętaj aby odpowiednio przenieść proporcje drzewa - pień to ok 1/4 w stosunku do 3/4 korony drzewa. Zwróć uwagę na przebieg gałęzi. Szkicuj stosunkowo delikatnie. Układy plam przenoś zgodnie z fazami w tutorialu i nie nastawiaj się, że rysunek wyjdzie identycznie jak w przykłądzie - nie jesteś kserokopiarką. Pomimo tego staraj się by był jak najbliższy w stosunku do naszego przykładu.
GRUPA ZAAWANSOWANA ARCHITEKTONICZNA ZAJĘCIA 28 MARZEC
Narysuj kredkami kompozycję z tutorialu. Jest to rysunek kończący Waszą przygodę z kredkami w tym roku więc będzie on podlegał zaliczeniu i traktujemy go jako "pracę przejściową". Jak na kredką jest to rysunek wymagający dużej precyzji w budowaniu plam i operowaniu kreską konstrukcyjną - architektoniczną.
ZAJĘCIA GRUP ASP - MALARSTWO - ZAJĘCIA 21-27 MARZEC
Po namalowaniu dwóch prac opartych na naszych przykładach i reprodukcji (brawo Pavlo Khilko - super praca!), czas na powrót do działań na martwych naturach. Ze względu na okoliczności będziecie musieli zorganizować je w domu. Sytuacja epidemiologiczna, choć trudna, może wpłynąć pozytywnie na wasz rozwój plastyczny. W momencie gdy sami zbudujecie kompozycję martwej natury, opierając się na wykłądzie Kasi Dyjewskiej, będziecie lepiej rozumieli jaki jest jej sens. Zachęcamy do wysłuchania wykładu Kasi i przystąpienia do działąń już dziś !
MATERIAŁY DO ZADANIA KASI WYKŁAD VIDEO KASI MATERIAŁY DO ZADANIA PRZEMA WYKŁAD VIDEO PRZEMA
ZAJĘCIA DODATKOWE ŻURNALOWE Z DNIA 23 MARCA 2020
Narysuj przykłądy mody męskiej z tutorialu. Temat jest stosunkowo niszowy - w rysunkach modowych najczęściej mamy do czynienia z projektami dla kobiet... warto umieć jednak ilustrować postaci męskie. Do dodatkowej pracy nad żurnalem zachęcam wszystkie grupy, na każdym poziomie i o każdej tematyce. Każdemy przyda się taka umiejętność.
MODA MĘSKA
CDN...
TYDZIEŃ 21-27 MARZEC
GRUPA NORMATYWNA (po lustrach i postaciach) ZAJĘCIA 21-27 MARZEC
Trzeci level drzew. Do tematu podchodzimy bardzo pracowicie. Rysunek POWINIEN zająć minimum 4-6 godzin. Realnie dla większości uczestników zajęć normatywnych będzie to prawdopodobnie ok. 10-ciu godz. Możliwe jest oczywiście rozłóżenie działąń na raty. Posiedzenie nie powinny być jednak krótsze niż 2 godz.
DRZEWO LEV 3
GRUPY ŚCIŚLE POCZĄTKUJĄCE (2 zajęcia) ZAJĘCIA 21-27 MARZEC
W tym tygodniu zajmiemy się martwą naturą. Jest to jeden z najistotniejszych tematów plastycznych i będzie świetnym podsumowaniem pierwszego miesiąca zajęć. Na początku wykonamy pracę z tutorialu. W pracowni wykonujemy tę pracę z natury, w czasie gdy jest to niemożliwe opracujemy ten temat w inny sposób. Na początku wykonamy prace opierając się o tutorialowy przykłąd - wsparty wykładem VIDEO. Kolejnym etapem będzie złożenie własnej kompozycji zgodnie ze wskazówkami i narysowanie jako pracy podstawowej.
W materiale video Przemo rysuje tę pracę w kilkanaście minut - Wy powinniście temu poświęcić minimum 4 godz. Własna kompozycja będzie bardziej zaawansowanym zadaniem. Na znalezienie przedmiotów, ich ułożenie i oświetlenie zarezerwuj sobie minimum godzinę. Jeżeli chodzi o rysowanie tematu - tyle ile będzie potrzeba :) Nie mniej niż 4 godz.
MARTWA TUTORIAL PORADNIK VIDEO
GRUPA ZAAWANSOWANA ARCHITEKTONICZNA (10-14) 21.03.2020 i ŚREDNIA NIEDZIELNA (10-14) 22.03.2020
Zarówno grupa architektoniczna zaawansowana jak i średnia niedzielna powinna wykonać poniższy temat. Grupa zaawansowana jako pracę 4-ro godzinną w czasie lekcji online (dodaj się do grupy na FB jeżeli tam nie jesteś). Grupa niedzielna powinna poprostu narusować ten temat - najlepiej w czasie swoich zajęć w niedzielę 10-14. Wszelkie prace można wysyłać do korekty nawet mms... choć łątwiej jestr messengerem.
1. Jeżeli nie robiłeś drzewa z grupy normatywnej w zeszłym roku - narysuj ten temat - jest mega ważny.
2. Grupa zaawansowana rysuje PRACĘ ŻYCIA KREDKĄ na zaliczenie !!! Wszyscy wiedzą OCB
3. Grupa średnia robi PRACĘ DYPLOMOWĄ z kredek.
A'propos 2 i 3 - praca powinna się opierać na własnoręcznie znalezionej ciekawej grafice lub zdjęciu. Dzisiaj wstawiłem na INSTA i FB pracę Krysi Siciarek - tak powinna jakościowo wyglądać PRACA ŻYCIA lub PRACA DYPLOMOWA. Tematy można uzgadniać z przemkiem na FB, Massengerze lub SMS.
TEMAT DODATKOWY DLA GRUP ZAAWANSOWANEJ SOBOTNIEJ 10-14 I ŚREDNIEJ NIEDZIELNEJ 10-14
Bardzo ciekawa praca do poćwiczenia maszyn - traktor wykonujemy jako "portret maszyny" na 50/50. Szkic konstrukcyjny potraktuj jako dobry przykład - zbadaj i przeanalizuj zdjęcie i narysuj go po swojemu ;)
Gdyby była jeszcze moc twórcza to dodatkowo wózek widłowy na takim samym formacie.
ZAJĘCIA GRUP ASP - MALARSTWO - ZAJĘCIA 21-27 MARZEC
Bardzo istotny temat z wyobraźni zarówno dla kandydatów na ASP jak i do Liceów Plastycznych. RUCH. Wykonaj starannie kompozycję malrską akrylem pt. RUCH - powinieneś inspirować się rozwiązaniami malarskimi zawartymi w planszy, dostępnej poniżej. Postaraj się byTwoja praca była odkrywcza, ciekawa i nawiązująca do dobrych tradycji, których można doszukać się w malarstwie światowym. Do dziełą - POTRAKTUJ TEN TEMAT BARDZO POWAŻNIE - to nie jest jakaś "zapchajdziura". UWAGA ! Zapraszamy do wysyłania swoich prac do indywidualnych korekt ! Najlepiej wysyłać prace messengerem (fb) do Przemysława Ptaszyńskiego (łatwo znaleźć na FB). Gdy nie masz FB wyślij pracę milem.
ZAJĘCIA DODATKOWE ŻURNALOWE Z DNIA 23 MARCA 2020
Zgodnie z rysunkami zawartymi w tutorialu narysój widoki ludzkich stóp. Poźniej szkicuj stopy ubrane w różnego rodzaju obówie. Postaraj się wymyśleć własne kreacje - narysuj planszę 50/70 z włąsnymi kreacjami obuwia - mogą to być szpilki, półbuty trekingowe czy Najki AIR... każdy pomysł jest w cenie. Narusuj swoje pomysły w różnych widokach i skali - tak aby powstała piekna kompozycja. Technika rysunku dowolna. Postaraj się wprowadzić kolor.
MATERIAŁY ŻRÓDŁOWE DO TEMATU MOST ZWODZONY - WYKŁADU ONLINE - KREDĄ NA TABLICY.
Należy pamiętać, że brama z mostem, została narysowana w czasie wykładu z pamięci. Jest co do zasady podobna do tej ze zdjęcia i zbodowana na tej samej zasadzie. Różnice (umiejscowienie furty) dowodzą faktu, że można z tematem trochę eksperymentować i nie trzymać się "kurczowo" zdjęcia. Wykład online ma także wyjaśnić sens budowli. Zapraszam !
TEMATY ARCHIWALNE
GRUPA NORMATYWNA (po moście i/lub sześcianach w przyrodzie) ZAJĘCIA 7-13 MARZEC
GRUPA ZAAWANSOWANA ARCHITEKTONICZNA (10-14) 14.03.2020 i ŚREDNIA NIEDZIELNA (10-14) 14.03.2020
Prace rysujemy na formacie 50/70 cm. Bardzo ważnym jest byście SKONCZYLI WSZYSTKIE DOTYCHCZASOWE TEMATY !!!
GÓRY 1 GÓRY 2 GÓRY 3 GÓRY 4 GÓRY 5 GÓRY 6
GRUPY ŚCIŚLE POCZĄTKUJĄCE (2 zajęcia) ZAJĘCIA 7-13 MARZEC
ELIPSY 1 ELIPSY 2 FILM ELIPSY FILM BUTELKA (koniecznie obejrzyj film "butelka")
ZAJĘCIA GRUP ASP - MALARSTWO - ZAJĘCIA 7-13 MARZEC
UJĘCIE 1 UJĘCIE 2 UJĘCIE 3 UJĘCIE 4 TEMAT EXTRA FILM DO TEMATU EXTRA
ZAJĘCIA GRUP ASP - MALARSTWO - ZAJĘCIA 14-20 MARZEC
Wykonaj akrylem interpretację CONCEPT - ART'ową TEJ PRACY
Oryginalnie wykonał tę pracę cyfrowo - Jakub Cichecki
GRUPY ŚCIŚLE POCZĄTKUJĄCE (3 zajęcia) ZAJĘCIA 14 -20 MARZEC
Narysuj szkice brył sześciennych o wysokości ok 12 cm. Walec powinien mieć wysokość ok. 12 cm i średnicę 8 cm.
ŚWIATŁOCIEŃ 1 ŚWIATŁOCIEŃ 2 ŚWIATŁOCIEŃ 3 ŚWIATŁOCIEŃ 4 ŚWIATŁOCIEŃ 5
FILM 1 FILM 2 FILM 3 FILM 4 FILM WALEC (walec zaczyna się od przypomnienia elips - obejrzyj film do końca)
(filmy wstawiliśmy w postaci linku by strona ładowała się szybciej)
NORMATYWNA (po lustrach) ZAJĘCIA 14-20 MARZEC
Postaci rysujemy w dwóch kompozycjach (arkuszach 50/70) każda postać wysokości ok. 30 cm.
RYCERZ 1 RYCERZ 1 SCENKA 1 SCENKA 2 STYL ŻURNALOWY 1 STYL ŻURNALOWY 2
FILM SCENKI - nie zapomnij o zbodowaniu linijki podziału na 8 wysokości głowy oraz rysuj prosty szkielet postaci ;)
TEMAT DODATKOWY DLA GRUP POCZĄTKUJĄCYCH - UWAGA POTĘŻNY BOOST RYSUNKOWY
Dla początkujących albo każdego, kto tego wcześniej nie robił. Temat wygląda niewinnie... ale ma wielkie znaczenie dla zmysłu obserwacji, Twojej koncentracji, cierpliwości oraz możliwości manualnych.
GAŁĘZIE WZORNIK oraz przykład gdzie zostało wykonane ok. pół pracy GAŁĘZIE PRZYKŁAD
TEMAT DODATKOWY DLA GRUP ZAAWANSOWANEJ SOBOTNIEJ 10-14 I ŚREDNIEJ NIEDZIELNEJ 10-14
Oto mega zajawkowe zdjęcie rosyjskiego spalinowozu... narysuj go kredką ! Masz przykład Mikołaja Mateusiaka.
SPALINOWÓZ oraz SPALINOWÓZ PRZYKŁAD
TEMAT ZAJĘĆ DODATKOWYCH ŻURNALOWYCH - BARDZO ZACHĘCAMY DO REALIZACJI !!
Oto świetny temat żurnalowy Milenki Turniak. Jeżeli jesteś włąśnie przy temacie związanym z postaciami - porysuj to jako temat dodatkowy (możesz wydrukować tutorial w czerni i bieli). Jeżeli działąsz kredkami - super, ćwicz kredki. Możesz wprowadzić także tusz i flamaster ! Jeżeli jesteś osobą ściśle początkującą - SUPER TEMAT DLA CIEBIE :) Pobaw się tym tematem !!!
ŻURNAL 1 ŻURNAL 2 ŻURNAL 3 ŻURNAL 4
CDN...