We wtorek 1-go października ruszają zajęcia z kaligrafii. Serdecznie zapraszamy do zapisów na te zajęcia wszystkich zainteresowanych sztuką liternictwa. Z nami możesz zostać skrybą - to świetna zabawa, "odstresowywacz" i forma wyrażania siebie. Kaligrafia jest także świetną formą gimnastyki rąk i dłoni. - wspomaga tzw. małą motorykę. Jeżeli więc siedzisz w biurze przy komputerze wpatrzony w monitor lub w swoim codziennym życiu używasz tylko kciuka do obsługi smatfona - te zajęcia będą dla Ciebie wielkim odkryciem. Przypominamy, że dla uczniów naszych grup rysunkowych zajęcia z kaligrafii nie są dodatkowo płatne. Jeżeli nie interesuje Ciebie rysunek - oczywiście możesz się zapisać na "samą kaligrafię".
MATERIAŁY NA ZAJĘCIA Z KALIGRAFII COPPERPLATE (kursywy angielskiej)
Na pierwsze zajęcia: blok biurowy w kratkę A4, ołówek 2B i 4B
Obsadki
● Prosta- standardowa stalówka do wszystkich stylów kaligrafii
● Skośna- ułatwia pisanie kursywą, skośne ustawienie stalówki nadaje literkom pochylenia bez przekręcania ręki- na dłuższą metę bardzo wygodna, polecam zaopatrzyć się w obie.
Stalówki (minimum 2)
1. Tachikawa G
2. Brause 361 steno ("Blue Pumpkin")
3. Hunt 101 Imperial (do późniejszych działań)
*każda z podanych dostępna w Tincie na ul.szkolnej lub w Paper Concept w Koneserze na ul. Ząbkowskiej.
Podane stalówki są najlepsze dla początkujących skrybów ;) można jednak trochę poczytać i poeksperymentować z różnymi rodzajami.Do pisania kursywą ważne, żeby stalówka była ostro zakończona i fleksująca (rozdwajająca się pod naciskiem).
Atrament
Równie ważnym elementem w pisaniu stalówkami jest odpowiedni atrament, nie może być za rzadki, bo bedzie spływał i zostawiał kleksy. Zły atrament rozpływa się też na papierze i nieestetycznie rozmywa brzegi liter. Dlatego ważne żeby kupic taki atrament, który będzie odpowiednio gęsty. Najlepiej zaopatrzyć się w jeden z tych:
● Parker Quink- dostępny w prawie każdym sklepie plastycznym, w ostateczności nawet w empiku. Dużą zaletą jest większy otwór w kałamarzu, ułatwia to nabieranie atramentu na stalówkę w skośnej obsadce.
● najprostszy Pelikan 4001
● Manuscript
● Kwz- trochę droższa sprawa (ok 50 zł), ale pojemność też większa i duży wybór ładnych kolorów.
UWAGA! W sklepach plastycznych będą Was namawiać na TUSZE kaligraficzne, nie dajcie się! Tusze też mają zastosowanie w kaligrafii jednak będą trudniejsze do opanowania dla początkujących i nieodpowiednio traktowane psują stalówki i mocno brudzą palce.
Papier
Do kaligrafii nie sprawdzają się typowe papiery do drukarek, tusz na nich przebija, rozmywa się a włókna papieru zostają na stalówce. Istotna jest wyższa gramatura papieru (minimum 120g/m2), ale i to żeby powierzchnia była jak najbardziej gładka, ale nie śliska.
W Tincie (i nie tylko) dostępne są sprawdzone bloki:
• Blok AMI Kalligraphie
• Blok Archie's Calligraphy
Osobiscie kupuję ryzy papieru do drukarek laserowych (i to się najbardziej opłaca) np. Mondi Color Copy o gramaturze 160g.
Nie kupujcie bloków/szkicowników ze spiętymi kartkami, bo będziemy drukować na nich liniatury, które ułatwiają pisanie.
Do zobaczenia, Ada :)